Predlaga ukinitev naslednjih bankovcev: bankovec za 500 evrov, bankovec za 100 dolarjev, bankovec za 1.000 švicarskih frankov in bankovec za 50 angleških funtov. S tem bi se države uspešneje borile proti korupciji, finančnemu kriminalu in utaji davkov.
Visoke izgube v državnih blagajnah
Okoli 70 odstotkov prihodkov s strani davkov je izgubljenih zaradi korupcije in utaje davkov, ugotavlja Sands. S preganjanjem zločincev pa se povrne le slab odstotek izgubljenih prihodkov. Z ukinitivijo teh bankovcev bi se onemogočilo plačevanje v ilegalnih transakcijah, prav nič pa ne bi vplivalo na legalno plačevanje z gotovino. Ljudje namreč z gotovino plačujejo le manjše transakcije, kot je nakup v trgovini, plačilo kave ipd., medtem ko za višje zneske bolj zaupamo elektronskim plačilom. Ker pa ti bankovci igrajo pomembno vlogo v sivi ekonomiji, je na nek način ironično, da je prav država tista, ki to omogoča.
Če vprašamo posameznika, kdaj je nazadnje plačal večji znesek v gotovini, bo verjetno odgovoril, da je plačal kakšno večje popravilo. S tem si posameznik včasih izpogaja nižje plačilo, saj se izogne plačilu davka. Podoben primer je tudi plačilo delavcem v gotovini, kar je pogosto v gradbeništvu. Tako se delodajalec izogne plačilu prispevkov, delavec pa se izogne davku na prihodek.
Bodo bankovci z višjimi vrednostmi kmalu postali zgodovina?
Prihodnost nekaterih bankovcev že vprašljiva
Trenutno je pod vprašajem bankovec za 500 evrov, kar je potrdil tudi predsednik Evropske centralne banke Mario Draghi. Ta odločitev je predvsem posledica ugotovitve, da se ta bankovec najpogosteje uporablja v kriminalne namene.
Sands dodaja, da ukinitev teh bankovcev ne bo ustavila korupcijo in povezana kriminalna dejanja, bo pa povečala stroške, ki jih
bodo nosile ilegalne transakcija, kar bo privedlo do tega, da jih bo lažje odkriti.
Vir: The Guardian
"Projekt sofinancira Urad Vlade RS za komuniciranje v okviru kampanje 'Vklopi razum – zahtevaj račun!', katere namen je ozaveščanje javnosti o negativnih posledicah sive ekonomije."
