Ne čakajte na odgovor delodajalca v nedogled!
Medtem ko ste osredotočeni na to, kdaj vas bodo obvestili, se priložnosti za nova delovna mesta kar vrstijo. Žal mimo vas. Če so vam obljubili, da vas bodo v osmih dneh obvestili o rezultatih izbire, in tega niso storili, jih pokličite takoj naslednji dan, že zjutraj! Kadrovski delavci v nekaterih podjetjih se ne zavedajo, kako pomembna je lahko za vas ta informacija. Zato ne čakajte, da se bodo oni spomnili na vas!
Pridobite čim več informacij o podjetju!
Preden odidete na razgovor, pridobite čim več informacij o tem podjetju. Če boste na razgovoru postavljali vprašanja, kot so: "S čim se ukvarja vaše podjetje?", "Koliko zaposlenih imate?", "Koliko časa že delujete?" in podobna, ste pogubljeni. S tem boste dali podjetju vedeti, da sploh ne veste, kam ste prišli, in da vam je čisto vseeno, kje delate, samo da dobite plačilo. Verjemite mi, če bi bili vi v vlogi delodajalca, takega delavca zagotovo ne bi sprejeli v svoje podjetje!
Kaj lahko ponudite delodajalcu?
Eden izmed najboljših receptov za pridobitev nove službe je naslednji: preden oddate vlogo, premislite, kaj je tisto, kar delodajalec pravzaprav potrebuje. In če znate to delati in vas to veseli, napišite to v vlogo.
Oblikujte vlogo v slogu: "Če potrebujete nekoga, ki vam bo pomagal pri razporejanju in razvrščanju pošte in razporejanju dokumentov ... me pokličite na: 071 171 171 ...", in ne: "Z menoj boste dobili najboljše, kar se vam lahko zgodi v življenju ...". Razlika med tema pristopoma je v tem, da je prvi neprimerno bolj konkreten in delodajalcu veliko več pove. Možnost, da bodo izbrali vas, je v prvem primeru zagotovo 90 % večja kot v drugem.
Za ZAVOD NEFIKS pripravil Radovan Kragelj, univ. dipl. psiholog in solastnik svetovalnega podjetja Kragelj & Kragelj
vir grafik: pixabay.com