»Danes ni odločilno, da imamo službo, ampak da smo zaposljivi,«
je začela predavanje strokovnjakinja za mlade in trg dela iz e-servisa Vesna Miloševič Zupančič. Trenutno je svetovno povprečje, da se služba zamenja vsakih sedem let. Zato je Miloševič Zupančičeva mladim priporočila, naj iščejo delo tudi prek vez in poznanstev (VIP). »Mladi se razlikujejo po tem, koliko so aktivni. Izobrazba ni dovolj.«

Pomembno je, da pridobivamo delovne izkušnje. Pridobimo jih lahko s prakso, študentskim delom, prostovoljnim delom. Nekateri mladi imajo že veliko delovnih izkušenj, delali so v pekarni, na recepciji hotela, faktoriranje v podjetju, na bencinski črpalki... Nekateri so zaslužili tudi že tisočaka. Sedemnajstletna udeleženka Nika Cvetanovski nam je povedala, da že tri leta dela v termah. »Delam na različnih funkcijah in sem že kar nekaj zaslužila, « je razložila. »Pri vsakem delu se naučimo kompetenc. Če ne drugega, se naučimo, da moramo biti v službi ob točno določeni uri. Ugotovimo, v čem smo dobri, kaj nas ne zanima. Poleg tega pa mrežimo, kar je tudi izrednega pomena,« je povedala mladim strokovnjakinja. Delodajalci iščejo delavce vnaprej, zato je za mlade pomembno, da začnejo iskati delo, ko vedo, da bodo imeli čas.
Več si lahko preberete v članku časopisa Moje finance, kjer najdete nasvete, kako "uloviti" počitniško delo, kakšna je razlika med bruto in neto ter 10 stvari, ki jih morate vedeti o študentskem delu.
Vir in foto: Moje finance