Mesec december, ki ga nosijo tudi v imenu, se je v Zavodu Modri december začel zelo uspešno in srčno. Če je soditi po izredno mnoz#ic#nem obisku otvoritve fotografske razstave, ki so jo s slavnostnim programom pripravili v Osrednji knjižnici Srečka Vilharja Koper, je javnost željna takih razstav in je zavedanje o avtizmu del nas#ega vsakdana. Organizatorji so poskrbeli, da je vsak od slovenskih udeležencev imel svojo vlogo na dogodku. To so Erik in Tavi, ki sta imela ključno vlogo pri uradni otvoritvi; Loti, ki je vodila prireditev in Danjel, ki je zaigral na harfi, pa sta z javnostjo delila tudi svoje spomine in občutke, ki sta jih doživela na izmenjavi: »Iskali smo podobnosti v različnosti. Naš pogovorni jezik je bil v osnovi angleščina, pomagali pa smo si tudi z rokami in nogami z gestami.« Jaka, ki se izmenjave sicer ni udeležil, je z uvodno skladbo na klavirju poskrbel za uverturo dogodka.
V avli knjižnice je razstavljenih več kot 25 fotografij, ki prikazujejo utrinke mladih udeležencev z avtizmom iz Slovenije in Latvije na izmenjavi v Ajdovščini, ki so jo izvedli letos poleti. Avtorica večine fotografij je Nives Felić (Zavod Nefiks), ki je na izmenjavi sodelovala kot spremljevalka mladim.
Razstava bo javnosti na ogled vse do 31. decembra.
»S fotografsko razstavo zaključujemo projekt mednarodne mladinske izmenjave, ki smo jo pripravili skupaj s kolegi Solis Augšup iz Latvije, v okviru programa Erasmus+. Otvoritev pa nam je dodatno ogrela srce, saj je bila avla do zadnjega kotička polna in prvi odzivi na razstavo so zelo pozitivni.« veselja in ponosa ni skrivala direktorica zavoda Patricija Lovišček.
Dogodek so podprli številni partnerji s svojimi brezplačnimi storitvami za lažjo organizacijo otvoritve. Pred občinstvom pa so spregovorili tudi Tina Saražin iz knjižnice Koper, Martina Mrakovčić facilitatorka projekta in podžupanja Mestne občine Koper Mateja Hrvatin Kozlovič, ki je poudarila, da nam ta razstava omogoča ravno vpogled v izkušnje avtističnih posameznikov, s tem pa nam pomaga graditi mostove razumevanja, sprejemanja in empatije.
Po razrezu modrega traku in uradni otovoritvi je sledilo sproščeno druženje ter ogled fotografij, manjkala pa ni niti manjša veganska pogostitev za prijeten uvod v praznični december.
Projekt "Imam avtizem, pa kaj potem" (2023-1-SI02-KA152-YOU-000131329) financira Evropska unija. Vendar so izražena stališča in mnenja zgolj stališča in mnenja avtorja(-ev) in ne odražajo nujno stališč in mnenj Evropske unije ali NA Movit. Zanje ne moreta biti odgovorna niti Evropska unija niti organ, ki dodeli sredstva.
Foto: Alen Vouk